EPC
MGRT

Novice


14.06.2017

Od 15. junija 2017 dalje za storitve gostovanja v EU enake cene, kot doma


Naslovna slika

Gostovanje ali roaming pomeni uporabo mobilnega omrežja tujega operaterja, kar predstavlja strošek za domačega operaterja, in tako vpliva na potrošnikov končni račun.

Cene gostovanja so se v zadnjih letih občutno znižale. Po podatkih Evropske komisije glede na leto 2007, ko je bila uvedena Evrotarifa, kar za 92%, ko gre za maloprodajne cene klicev, podatkovno gostovanje pa je sedaj 96% cenejše v primerjavi z letom 2012, ko je začela za podatkovno gostovanje veljati prva maloprodajna cenovna kapica v EU. Med letoma 2008 in 2015 se je podatkovno gostovanje količinsko povečalo za več kot 100- krat. Zniževanje cen je namreč spremenilo navade potrošnikov, ki so pred tem na potovanju v tujini svoje telefone pogosto izklapljali.

Korak k odpravi stroškov gostovanja pa je bil storjen leta 2013, ko je Evropska komisija predlagala Uredbo o evropskem enotnem trgu elektronskih komunikacij, s katero bi potrošnikom omogočili, da tudi na potovanju v EU uporabljajo mobilne storitve pod enakimi pogoji in v enakem obsegu, kot doma. Evropski parlament in Svet sta s sprejetjem predloga oktobra 2015 potrdila, da bo to začelo veljati 15. junija 2017. Od tega dne dalje bodo za storitve gostovanja v mobilnih omrežjih znotraj Evropske unije, Liechtensteina, Norveške, In Islandije veljale enake cene, kot doma (Roam like at home – »Gostovanje kot doma«).

To pomeni, da se bodo storitve (telefonski klici, sporočila SMS, prenos podatkov), ki bodo opravljene v drugi državi članici EU, odštevale od zakupljenih, v kolikor ima potrošnik sklenjen paket oz. se bodo zaračunavala po isti tarifi, ko če bi bil doma. Če domača naročnina zajema neomejeno količino klicev in sporočil SMS, bo potrošnik tudi v primeru gostovanja znotraj EU imel na voljo isto neomejeno količino klicev in sporočil SMS.

Edina izjema, pri kateri bodo ponudniki storitev lahko količinsko omejili uporabo storitev pri gostovanju v EU, je prenos podatkov v primerih »paketov z odprtim prenosom podatkov«. O tem, kakšna količina je glede na paket na razpolago, bo ponudnik storitev obvestil potrošnika v SMS sporočilu ob prestopu meje ter ga opozoril tudi, ko bo ta količina dosežena. Če bo potrošnik omejitev presegel, bo lahko še naprej uporabljal storitve prenosa podatkov v gostovanju, vendar se bo zaračunal pribitek, ki bo znašal največ 7,7 evrov za GB prenosa podatkov + DDV. Ta pribitek se bo postopoma zniževal in bo leta 2022 znašal 2,5 evrov na GB prenesenih podatkov + DDV.

 

Primer: Paket z mesečno naročnino 25,00 EUR z DDV (oziroma 20,49 EUR brez DDV) vključuje neomejene klice, neomejena SMS sporočila in 7 GB podatkov v slovenskem omrežju. Po izračunu 20,49 / 7,7 x 2 ima naročnik tega paketa za gostovanje v EU 5,32 GB podatkov ter neomejene klice in neomejena SMS sporočila. (vir: Agencija za komunikacijska omrežja in storitve)

 

Če omenjeni naročnik kliče iz Slovenije v drugo državo EU, navedena pravila ne veljajo, saj ne gre za gostovanje. Klic se, kot do sedaj, zaračuna po veljavnem ceniku operaterja in znaša pri dveh največjih operaterjih v Sloveniji 0, 49 EUR/min.



Foto: depositphotos








VZORCI POTROŠNIŠKIH DOPISOV

Kako vložiti zahtevek (tehnična navodila)

Anketno vprašanje
V primeru, da je bil vaš let že kdaj odpovedan (manj kot 14 dni pred odhodom). Kaj vam je ponudil prevoznik?
Elektronske novice
Prijavite se na EPC novice, da boste (s)poznali vaše potrošniške pravice.
Prijavite se na novice!



Poročilo o delu Evropskega potrošniškega centra Slovenija v letu 2023