EPC
MGRT

Novice


15.07.2022

Uspešen dialog med Evropsko komisijo in Mrežo za varstvo potrošnikov prinesel povračila potnikom za odpovedane lete v času pandemije


Naslovna slika

 

V času zdravstvene krize so ukrepi držav članic Evropske unije s katerimi bi omejile širjenje novega koronavirusa vsekakor vplivali tudi na potovalni in turističen sektor. Omejevanje potovanj, testiranja, karantene, prepovedi vstopov v države in drugi nadzori so povzročili odpovedi letov. Mnoge letalske družbe so v primeru odpovedi letov potnikom namesto povračila stroškov izdajale vavčerje, z unovčitvijo le teh pa so potniki lahko potovali kasneje. Organizacije, ki se ukvarjajo s pravicami potrošnikov so bile do tovrstnega pristopa kritične, saj se kljub pandemiji pravice letalskih potnikov niso spremenile, vključno s pravico do izbire možnosti povračila v primeru odpovedi leta.

 

Vzpostavljen dialog

Leta 2021 sta Evropska komisija in Mreža za varstvo potrošnikov (Consumer Protection Cooperation Network) začeli dialog z namenom obravnave posledic, ki so nastale po množičnih odpovedih letov. V okviru dialoga so se letalske družbe zavezale k ukrepom za uskladitev svojih praks z evropsko zakonodajo na področju pravic potrošnikov in potnikov. Med drugim so se zavezale k boljšemu obveščanju potnikov o njihovih pravicah v zvezi z odpovedjo letov, izdajanju vavčerjev le v primeru izrecne želje potnikov in k povračilu stroškov v primeru odpovedanega leta v sedmih dneh.
 
Letalske družbe so se v dialogu tudi obvezale k izplačilu vavčerjev, ki so bili izdani potnikom, kot povračilo za odpovedane lete med pandemijo Covid-19. Leta 2022 je Mreža za varstvo potrošnikov opravila pregled kako je 16 letalskih prevoznikov izpolnilo svoje dane zaveze. Podatki kažejo, da so letalski prevozniki hitro spremenili svoje prakse in da se težave pojavljajo le v omejenem številu zapletenih primerov. Več, kot 2 milijona in pol potnikov je med pandemijo prejelo vavčerje, do sedaj jih je več, kot 500.000 izkoristilo priložnost za vrnitev denarja.
 

V dialogu so sodelovali naslednji letalski prevozniki: Aegean Airlines, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Easyjet, Eurowings, Iberia, KLM, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, TAP, Vueling in Wizz Air. 

Naslednji koraki

Mreža za varstvo potrošnikov pa se ni ustavila samo pri letalskih prevoznikih, vzpostavila je nov dialog s štirimi večjimi evropskimi letalskimi posredniki, ki upravljajo nekatere največje letalske posredniške platforme v Evropski uniji, in sicer z eDreams, ODIGEO, Etraveli Group, Kiwi.com in Otravo. Dialog, ki ga usklajuje Švedska potrošniška agencija, pomeni nadaljevanje dialoga z letalskimi prevozniki. Z njimi namerava obravnavati odprta vprašanja, ki se pojavljajo v zvezi z informacijami o pravicah potrošnikov glede odpovedi letov in njihovimi povračili. Namen dialoga je tudi oceniti in zagotoviti skladnost praks teh letalskih posrednikov z evropsko potrošniško zakonodajo.
 
Evropska komisija trenutno izvaja pregled Direktive o paketnih potovanjih pri čemer v največji meri želi upoštevati pridobljene izkušnje in osvojene prakse med pandemijo Covid-19. Sveže predloge namerava javnosti predstaviti v naslednjem letu.
 
Foto: depositphotos







VZORCI POTROŠNIŠKIH DOPISOV

Kako vložiti zahtevek (tehnična navodila)

Anketno vprašanje
V primeru, da je bil vaš let že kdaj odpovedan (manj kot 14 dni pred odhodom). Kaj vam je ponudil prevoznik?
Elektronske novice
Prijavite se na EPC novice, da boste (s)poznali vaše potrošniške pravice.
Prijavite se na novice!



Poročilo o delu Evropskega potrošniškega centra Slovenija v letu 2023