Kaj je obrazec Standardne predhodne informacije za potrošniški kredit?
Preden podpišete kakršnokoli kreditno pogodbo, vam je dajalec kredita dolžan priskrbeti standardizirani obrazec, ki se imenuje Standardne predhodne informacije za potrošniški kredit. Oblikovan je tako, da vam omogoča kar najboljši pregled pogojev v katerikoli kreditni pogodbi, o katere sklenitvi razmišljate, in vsebuje podatke, kot so glavne značilnosti kredita, znesek in stroški kredita, efektivna obrestna mera (EOM), število in pogostost obrokov, ki jih je treba plačati dajalcu kredita, ter opozorilo glede drugih pomembnih pravnih vidikov. Tako lahko primerjate ponudbe različnih dajalcev kredita in izberete zase najustreznejšo ponudbo.
Če od dajalca kredita niste prejeli tega obrazca, ga lahko od njega zahtevate.
Naložite si obrazec z informacijami o potrošniškem kreditu
Obrazec Standardne predhodne informacije za potrošniški kredit– predstavitev in razlaga
Obrazec o standardnih predhodnih informacijah za potrošniški kredit je razdeljen na pet rubrik, ki obravnavajo vse pomembne elemente vaše kreditne pogodbe. Če katerega od izrazov v obrazcu ne razumete, ga izberite na spodnjem seznamu in preberite razlago.
Razlage
- Vrsta kredita
- Skupen znesek kredita
- Trajanje kredita
- Skupni znesek, ki ga boste morali plačati
- Obroki
- Kreditna obrestna mera
- EOM
- Zavarovanje kredita in pogodbe o pomožnih storitvah
- Stroški in posledice neplačevanja
- Pravica do odstopa od kreditne pogodbe
- Nadomestilo v primeru predčasnega odplačila
- Reševanje sporov
Razlage
Vrsta kredita
Poznamo najrazličnejše oblike kreditov: od kartice, ki vam jo izda bližnja trgovina, do posojila, ki vam ga odobri banka. Direktiva o potrošniških kreditih velja za večino kreditnih pogodb, katerih vrednost znaša od 200 do 75.000 evrov*.
*Posebnost slovenske potrošniške zakonodaje je, da uporaba navedene zakonodaje ni omejena z vrednostjo kreditne pogodbe.
^ na vrh
V vseh kreditnih pogodbah je določen zgornji limit kredita. To je skupni znesek, ki vam ga da dajalec kredita na voljo skladno s pogoji, opredeljenimi v kreditni pogodbi, ki jo sklenete z njim.
^ na vrh
V vsaki kreditni pogodbi sta v obliki »od–do« določena dva datuma: datum, ko pogodba stopi v veljavo (to je lahko datum podpisa pogodbe ali pa datum, ko prejmete izvod pogodbe), in datum, ko preneha veljati. Ne pozabite pa, da so lahko nekatere kreditne pogodbe »odprte«, kar pomeni, da nimajo navedenega datuma, ko prenehajo veljati.
^ na vrh
Znesek bo predstavljen z enim številom, vključeval pa bo znesek izposojenega denarja, obresti in morebitne druge s posojilom povezane stroške.
^ na vrh
Število, pogostost in znesek vseh obrokov, ki jih boste morali plačati.
^ na vrh
To je obrestna mera, ki vam jo zaračunajo, da si lahko od dajalca kredita sposodite določen znesek denarja. Lahko je nespremenljiva ali spremenljiva in pove, koliko odstotkov glavnice, izposojene za eno leto, znašajo obresti.
^ na vrh
Efektivna obrestna mera (EOM) pomeni vse stroške vašega kredita. Izražena je kot letni odstotek odobrenega zneska kredita in vključuje obresti, provizije, davke in vse druge morebitne stroške.
^ na vrh
Če morate za potrebe zavarovanja kredita (ali za njegovo zavarovanje pod pogoji, kakor so jih oglaševali) skleniti polico za zavarovanje kredita ali podpisati kako drugo pogodbo o pomožnih storitvah, bo to navedeno v tej rubriki. Če stroški teh storitev dajalcu kredita niso znani, niso vključeni v EOM.
^ na vrh
Neplačevanje obrokov ima lahko resne posledice, ki lahko vplivajo na vaše finančno stanje. Stroški in posledice neplačevanja so pojasnjeni v tem delu obrazca.
^ na vrh
To je ena od dveh pomembnih pravic, ki jih potrošnikom zagotavlja Direktiva o potrošniških kreditih (DPK). Skladno s to pravico lahko odstopite od kreditne pogodbe v 14 koledarskih dneh od podpisa pogodbe, ne da bi morali navesti razlog za odstop. V tem primeru morate plačati glavnico in obresti ter morebitne nepovratne stroške, ki jih je dajalec kredita plačal javnemu upravnemu organu. Plačilo mora biti izvršeno brez nepotrebnega odlašanja in najpozneje v 30 dneh po odstopu.
^ na vrh
Kredit lahko odplačate prej, kot je bilo predvideno. Dajalec kredita lahko od vas zahteva nadomestilo izgubljenega prihodka, ki pa ne sme preseči skupnega zneska dejansko izgubljenih obresti. Nadomestilo se lahko zahteva le za obdobje, za katerega je bila dogovorjena fiksna (nespremenljiva) kreditna obrestna mera.
^ na vrh
Če se znajdete v sporu z dajalcem kredita, lahko vaš primer posredujete organu za izvensodno reševanje sporov, ki bo poskušal vaš spor neodvisno in nepristransko razrešiti, ne da bi se morali obrniti na sodišče.
^ na vrh
VZORCI POTROŠNIŠKIH DOPISOV
Poročilo o delu Evropskega potrošniškega centra Slovenija v letu 2023